Tabiattaki bütün güzelliklerin davetine ayan olan çocukların, kişiliklerinin şekillenmeye mirladığı senelerde tanıdıkacakları değişkin zanaat aktivitelerinden olumlu olarak etkilendikleri açıktır. Tüm bu zanaat dalları ortada hiç şüphesiz, müziğin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Çocukların fiziksel, bilişsu taşkını ve toplumsal gelişimleri için eğitimciler, er yaşta edinilen yararlı müzikal tecrübelerin önemini vurgulamaktadırlar.

Çocuğun müzikle kurduğu ilgi, nene karnında başlayan doğal bir ilişkidir. Ana kalbinin ritmik atışlarını dokuz ay boyunca dinleyen çağa, hassaten duyularının geliştiği son dönemlerinde, annesinin sesinin farklı tonlarına, bu tarz şeylerin anlamlarına karşı birey bir bağ geliştirir. Müziği duyabilir, annesinin mırıldandığı melodileri tanıyabilir. Gebeliğin son zamanlarında annesinin söylediği sakin melodileri, doğumundan sonrasında da tanıdığı ve bunları duyunca sakinleştiği ispat etmiştir.

Dünyadaki her irfanün, kendine özgü ninnileri vardır. Ninni, nene ile çağa ortada müesses, müzikal bir birey bentdır. Aynı ölçüde emeklevseldir de; annenin, çocuğuna, vasatın uyumak için güvenli bulunduğunu belirtmesinin bir yoludur. Er dönemlerde, çağa – nene – peder ortada kurulacak musiki bağı, gitgide yaşayacakları birey ilişkileri esenlamlaştıracaktır. Bebeklikten çıdem çocuk, kendini esenlıklı bir yetişkin yapacak etkinliklerle fecirışırken, müziğe özel bir önem verir. Etrafıyla olan ilişkilerine ve oyunlarına müziği bayıla bayıla ekler. Dış cihan ile ilişkilerinde musiki, onun için yararlı bir iletişim kaynağı haline gelmektedir.

Ülkemizde her zaman savsaklama edilen sistemli ve kapsamı geniş musiki eğitimi, sevap şekillerde çocuklarımıza sunulamadığı için, fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde önemli bir destekten yoksun sözınmaktadır. Burada, bilgi bilimleri ve yabancı yürek kadar derslerin çok önemli bulunduğunu bilici ve zanaat etkinliklerinin çocuğu “derslerinden aldatmaıkoyacağını” düşünen nene-babaların da, fen eksikliğinden meydana gelen hataları vardır. Müzik eğitiminin, uzun dönemde bilimsel niteliği olan mirarı içindeki şaşırtıcı önemiyle alakalı birkaç meyanştırmaya yer verelim:

Ankara piyano kursu

Piyano Kursu ankara

Ankara piyano dersi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir