Kökleşik Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar tren. Baharat, köklü geçkini ile Türk kaşındırmak ekinünün merkezinde konum almaktadır. Baharat veya temel malzeme olarak yemeklerde, şirinlarda, dolaşmaşularda, reçellerde özellikle sürdürmek üzere dayanıklı çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, çoğunlukla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan sadece bir kısmı kendine katışıksız özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çtay bahar genel olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları kaşındırmak pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Usturuplu yemeklerde sağlıklı oranlarda kullanabildiğiniz hin, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlamlar. Hassaten tabiatın deposundan mevrut baharatların iyileştirici tesiri olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme fail en sağlamlıklı besinlerin başında gelir. Bütün bu özelliklerin taliı rabıta yemeklerinizi az buçuk göçermek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, zevk, nitelik veya tasarruf amacı kabilinden farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yaklaşan bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki temel dahişenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Omurga olarak bahar çeşitleri fiziki özelliklerine bakarak toz, kuru ve taneli sürdürmek üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilinen en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki bahar aynı zamanda şirinlıkları ile bilinir ancak yemeklere bile eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok münteşir oldukları kucakin kucaklerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi genellikle safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve genellikle kaşındırmak pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar majör ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar rızık ve kucakeceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı kucakecekler hazırlayabilirsiniz. Yaygın toz baharatlar beyninde üçüncü nitelik sınıflandırmasına iye olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçal, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bunların taliı rabıta yeryüzünde daha dayanıklı çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz kabilinden baharatlar, farklı strüktürları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hassaten bazı baharatlar temel sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının bel kemiği nedeni hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşeli ve özel muamele mucip dolu ve acı tatlar oldukları kucakin çoğunlukla küçük miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak gökçe haşhaş veya zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem olabildiğince şifalı hem bile özellikle şirinlarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde bileğerlendirilebilecek sair baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak bir küme baharın normal oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Umumiyetle ete zevk ulamak kabilinden amaçlarla kullanılmaktadır. Hassaten bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce enikonu baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çtay bahar Türk mutfağında çok muteber bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Rum sınırları içre en münteşir kullanılan tatlar beyninde konum almakta ve dolayısıyla Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları yüz yiyeceklerde hoppadak üstelik edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört kesme artırırlar. Rum mutfağında son mesabe uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çtay, genellikle bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Maşrık ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere iye olan toz veya pul kabilinden biber bazlı baharatlar hoppadak hoppadak tüm yemeklerin temel malzemesidir. Üretimi kucakin bezen biberi adı verilen özel bir biber türü mucip bu bahar türü, sağlamlıklı strüktürsıyla da dide dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Esenlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, organik bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi bel kemiği bahar beyninde konum alan hem bile Güneydoğu Rum ile özdeşleneşeli ve biber özü kucakermiş bir sair bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, sair biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle hoppadak üstelik edilir. Hassaten kötülığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan ancak farklı bir strüktürya iye olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda genellikle savuşmak ve zeytinyağı ile tüketilen sağlamlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sağlamak kucakin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının şansı Seven Spices
Yedi baharın ihtimal bile en bilinen üyesi olan karabiber, hem adet hem bile toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin et ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, hamam iklimlerde yetineşeli karabiberlerden strüktürlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları yüz karabiber üretimi kucakin mükemmeldir. Hassaten yiyecekğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin bel kemiği yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı tarafü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle makul miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar beyninde bir özge şans olan kekik, geniş bir tasarruf alanı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içre iyi miktarda yetişmesi, kekiğin biryoğun varyasyonda kullanılmasının temel sebebidir. Keyif lügat konusu olduğunda, biryoğun ulaması olan kişi beden sistemi kucakin iyidir. Kekik otu kabilinden bazı çkamer türleri günün sonunda yorgunluğu susturmak kucakin hayırlı gelebilir. Bir sair bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en sevilen baharatlarından biri olduğu kucakin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu bahar hoppadak hoppadak her yemekte kullanılabilir. Baharatın kucakindeki esanslara sargılı olarak farklı özlara hayırlı gelebilmektedir. Bu açıdan kucakerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan payanda alarak ürünleri dağıtırken tasarruf önerilerine uyabilirsiniz.

Lüp bel kemiği direği olan bahar çeşitleri ve aşhane kullanımları, sağlıklı orantıda ve sağlıklı miktarda kullanıldığında her yaştan kullanıcıya hayırlı gelebilir.

Olağandışı ve mağşuş baharatlar
Sayısız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın taliı rabıta karışım strüktürsına iye olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini alıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, genellikle birkaç baharın ve bu baharatlara eşlik fail aromatik otların karışımıdır. Enikonu popüler olan bu karışımlar hem tatbikî hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği yüz adından sık sık lügat ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü dolgun ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her hin taliınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi hızlıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin temel maddesi kişniştir. Ancak biryoğun farklı bahar kucakerir. Türk köftesine adını veren en bel kemiği maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap kabilinden yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda zevk bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem bile yiyecekleri daha hızlı sindirir ve sağlamlıklı bir kaşındırmak yersiniz. Bir sair mağşuş bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Ilişikşi tadı sayesinde özellikle salatalar kucakin uygundur. Ancak sumak baharı genellikle salatalarda, çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Hangi denizşların katıksız özlerinde antioksidan kucakerdiğini düşkünlük ediyorsanız ürün birtakımnda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir