Okey, 106 taşın oynandığı bir masa oyunudur. Okey taşları, dört oyuncu aracılığıyla oynanır ve her oyuncuya 14 taş dağıtılır. Olta masasının ortasında ise bir tane okey taşı bulunur. Okey taşı, öteki taşların adına kullanılabilen ve joker görevi gören özel bir taştır. Oyunun temel amacı, elindeki taşları gruplayarak yahut sıralayarak en az puanla oyunu tamamlamaktır.

Okey, geleneksel olarak taş ve taşları masaya vurma şeklinde oynanır. Fakat hasetmüzde online okey platformları tarafından okey dingildemek da mümkündür. Hem hareketli okey oyunları indirerek telefonunuzdan okey oynayabilir hem de Okey Salonu gibi web sitelerine üye olarak online okey oynayabilirsiniz. En popüler okey platformlarından biri olan Okey Salonu’na https://www.okeysalonu.net/  linki üzerinden ulaşabilir ve sadece okey oynamaya temellayabilirsiniz.

Okey Oynamanın Kuralları Nelerdir?

Okey oynamanın kuralları nelerdir? Okey, Türk elının en sevdiği ve en çok oynadığı bir masa oyunudur. Bu oyunun temel amacı, taşları gruplara kocaoğlanrarak en az puanla oyunu bitirmektir. Oyunun oynanışı olabildiğince basittir fakat bazı kurallara ilgi eylemek gerekmektedir.

Online okey oyunlarında ve klasik okey oyunlarında oyunun kuralları ayrımsızdır. Her oyuncuya 14 taş verilir ve oyuncular sırayla bir taş alıp bir taş atarlar. Oyuncular eldeki taşları gruplara kocaoğlanrarak evet da aynı türdeki taşları arka arda dizerek oyunu bitirmeye çalışırlar.

Her tabur, okey masasında ısmarlanan bir taş ciğerermeli ve bu taş aynı türdeki öteki taşlar ile tabur oluşturmalıdır. Oyunun bitirilmesi ciğerin en az 2 tabur yapmış olgunlaşmak ve elde sadece bir taş kalmış olgunlaşmak gerekmektedir. Oyuncular bu kurallara ilgi ederek oyunu en az puanla bitirmeye çalışırlar.

Okey oyna oyunu, Türk harsünün ayrılmaz bir parçkakımı olan ve ihvan arasında sıkça oynanan popüler bir masa oyunudur. Okey, 106 tane taşın kullanıldığı bir dubara olup, taşlar üzerindeki rakamlar ve renkler sebebiyle dubara oynanmaktadır.

Mobil okey dubara aynı zamanda sayısal platformlara da taşınmış durumda. Artık istediğiniz her yerden online okey oynayabilirsiniz. Özellikle https://www.okeysalonu.net/ gibi online platformlarda hareketli okey oyunu dingildemek olabildiğince popüler hale mevruttir.

Mobil Okey Oynamanın Avantajları Nelerdir?

Okey oyunu, yaşamımıza girmiş olduğu günden bu yana eke bir ilgiyle oynanan bir masa oyunudur. İlk olarak klasik okey olarak bilinen bu dubara, teknolojinin gelişmesiyle beraberinde online platformlarda da oynanmaya temellanmıştır. Günümüzde ise hareketli okey oyunları, okey tutkunlarının eke ilgisini çekmektedir.

Mobil okey oynamanın avantajları olabildiğince fazladır. Öncelikle, hareketli okey oyunları sebebiyle istediğiniz her yerde ve her hin okey oynama imkanına ehil olursunuz. Evde, ahacık, yolculukta yahut tatildeyken bile cep telefonunuzdan okey oynayabilirsiniz. Başkaca, hareketli okey oyunları umumiyetle ücretsiz olarak indirilebilir ve oynanabilirler. Bu da ekstra bir maliyet gerektirmez.

Online okey salonu hareketli platformda okey oynamanın en popüler seçeneklerinden biridir. Okey salonları, oyunculara çeşitli dubara modları ve turnuvalar sunarak yarışçi bir hava oluştururlar. Başkaca, hareketli okey oyunları umumiyetle uygulamalı ve kullanıcı dostu arayüze sahiptir, bu da dubara deneyimini daha keyifli hale getirir.

Okey, Türk elının vazgeçilmez zevküsefa oyunlarından biridir. Okey oyununda ustalaşmanın püf noktaları, bu eğlenceli oyunu oynayanlar ciğerin olabildiğince önemlidir.

Öncelikle, Mobil okey dingildemek, her hin ve her yerde uygulamalı suni imkanı sunar. Bu sayede, oyunu daha uygun kavramak ve ustalaşmak daha kolay olacaktır.

Başkaca, Okey salonu gibi ortamlarda farklı insanlarla dubara oynayarak farklı stratejileri öğrenmek de ustalaşmanın püf noktalarından biridir. https://www.okeysalonu.net/ gibi platformlarda online okey oynayarak da farklı rakiplerle karşılaşmak mümkündür.

Okey Oynarken En Kesif Yapılan Hatalar

Okey oyunu, Türkiye’de en popüler masa oyunlarından biridir. Fakat, okey oynarken yapılan bazı geniş hatalar oyuncuların dubara keyfini düşürebilir ve kazanma şansını azaltabilir. Bu yazgıda, okey oynarken yapılan en sık hatalardan bazenlarını ve bu hatalardan kaçınmanın yollarını ele alacağız.

Öncelikle, Mobil okey  oyunlarında sık yapılan hatalardan biri, taşları hızlıca atarak iveğen davranmak olabilir. Okey oyunu dayanç ve ilgi gerektiren bir oyundur, bu yüzden taşları atmadan önce dikkatlice hesap etmek ve strateji tesis etmek önemlidir. Başkaca, öteki oyuncuların atışlarını dikkatlice izleme eylemek de başarılı bir dubara ciğerin olabildiğince önemlidir.

Kaynak:
Okey Oyna

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir