(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Reisı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Ululuk Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak gene aynı kurumun Dış İlişkiler Direktörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden izinli olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Esenlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Henüz sonra öğretim görevlisi olarak bilimsel nitelikli yaşantıına serlamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları beyninde Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 yılları beyninde Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları beyninde da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Heyet Tababet ve Mizaç Bilimleri Terbiye Konseyi Esaskanlığı, UMEMPS (Orta Maşrık ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) riyaset ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları beyninde Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Reis Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları beyninde YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 yılından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği El Kurulunda uhde almaktadır. Esaskanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri uzmanından biri olarak kabul edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “ileri devre serkanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda ihtimam ettiği iki senenin nihayetinde 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA serkanlığı görevini ABD’li Prof. ErrolAlden’dan gerçekten periyot almıştır. Başkaca Ululuk Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Esaskanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak uhde yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir